Doğru Polikarbon Seçimi Nasıl Olmalı?

İnsanlar tarafından birçok alanda yaygın olarak kullanılan polikarbonat malzemelerin kullanıldıkları alanlara göre, doğru kalınlıkta ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Çok geniş kullanım alanı olan Polikarbonat levha konusu hem seçim aşamasında hem de montaj aşamasında dikkat edilecek püf noktaları içermektedir.
Kalınlıkları 4 mm den başlayan polikarbonat malzemeler 6, 8, 10, 16, 20, 25 mm kalınlıklarında piyasada bulunmaktadırlar. Standart ölçüleri de 210cmx600cm ebatlarındadır.

Polikarbonat levha kalınlıklarına göre sağlamlıkları da değişiklik göstermektedir. Örnek verecek olursak, ince olan levhalar daha çok iç mekânlarda kullanılmaktadır. Üzerlerine ağırlık gelmeyeceği için iç mekânlarda ince olan 4 ve 6 mm gibi levhalar kullanılmaktadır. Daha kalın malzemenin kullanılması ekstra maliyet getireceği için tercih edilmemelidir. Örneğin çatılarda polikarbonat kullanıldığı zaman daha kalın malzemelerin kullanılması gerekir. Çünkü dış cephede kullanıldığı için özellikle kışın yağmur ve kar polikarbonat levhanın üzerinde belirli bir ağırlık yapacaktır, bu yüzden çatı gibi ya da dış cephede kullanılacak olan polikarbonatların daha kalın mm de olması gerekmektedir.

İnşaatlarda ve çatılarda genellikle en az 10 mm kalınlığında polikarbonat levhalar kullanılmaktadır. Daha ince olan malzemelerin kullanılması durumunda üzerlerine belirli bir ağırlık bindiği zaman taşımayacağı için hasarlar görebilir. Bu durumda yapının tamamen değiştirilmesi gibi sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu yüzden kullanılacak olan alana göre iyi değerlendirme yapılmalı ve uygun olan kalınlıkta polikarbonat levhalarının kullanılması gerekmektedir.

Yorum yapın

polikarbon iletişim polikarbon whatsapp