Polikarbon Levha Nedir, Nerelerde Kullanılır?

polikarbon-nedir-666x502 Polikarbon Levha Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Polikarbon Levha Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Polikarbon malzemeler genelde birkaç isimle nitelendiriliyor olsa da halk dilinde genel ve Polikarbon olarak bilinmektedir. Polikarbon yanı sıra polikarbonat olarak da bilinen bu malzeme uluslar arası gerçekleşen söylemlerde kısaca PC olarak adlandırılır. Yapılan sözleşmelerde de maddenin cinsi yine bu şekilde belirtilmektedir. Genel amaç için bakıldığında malzeme bakımından oldukça dayanıklı olan Polikarbon çeşitlerine göre güneş ışıklarını geçirmesi nedeniyle cama çok yakın bir malzeme olarak nitelendirilebilir.

Bundan hariç olarak esnek olması sebebiyle de akrilik levhalar arasında yer alan Polikarbon kimyasal dayanıklılığı ve ısı dayanıklılığı oldukça yüksek bir maddedir. Darbeye de oldukça yüksek dayanıklılığı bulunan Polikarbon malzemesi gıdalara uygun olarak üretimlerde yalıtım malzemesi olarak çatı ya da seralarda kullanılabilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekir ki Polikarbon malzemesi oldukça şeffaf plastik bir malzeme olarak dikkat çeker. Isı geçirgenliği ve yapışkan ürünler ile uyumlu bir şekilde kullanılabilen Polikarbon malzemesi önemli bir arabirim malzemesi olarak görülmektedir.

Polikarbon Levhalar Nerelerde Kullanılır?

              Polikarbonat levha son yıllarda en çok kullanılan malzemeler arasında yerini almıştır. Günümüzde pek çok sektörde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bu levhalar özellikle kimyasal ve fiziksel özellikleri sayesinde kullanılmakta olduğu her alanda farklı avantajları kullanıcılarına kazandırmayı başarmaktadır.

              Polikarbonat levha malzemeleri günümüzde en fazla inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Genel olarak güneş ışığının ortamlara daha çok gidebilmesi amacıyla çatı kaplamasında kullanılmakta olan Polikarbon levhalar ayrıca ağırlığının çok az olması sayesinde camlara göre daha az bir statik kuvvetin yapının üzerine yüklenmesini sağlamaktadır. İnşaat sektöründeki kullanım alanı sadece bununla sınırlı olmayan Polikarbon levhalar ısı yalıtımında camlara oranla daha iyi olması sebebiyle camların bulunduğu noktalarda da kullanılmaktadır.

İnşaat sektörünün dışında mimarlık alanlarında da çok yaygın olarak kullanılmakta olan Polikarbonat levha malzemeleri, farklı renk seçeneklerinin bulunuyor olması nedeniyle değişik tasarımlardaki binalarda hoş görüntülere sebep olabilmektedir. Polikarbon levhaları bir diğer kullanım alanları ise araçların ve gözlüklerin camlarıdır. Kırılma olasılığının oldukça düşük olması ve kırıldığı anda riskli bir durum ortaya çıkarmaması sebebiyle gözlük camlarında bolca kullanılan Polikarbon malzemeler bunun gibi kırılma oranı çok düşük olduğu için araç farlarında da çokça tercih edilmektedir. Kısaca söz etmek gerekirse Polikarbon malzemeler inşaat sektöründe otomotive kadar pek çok farklı sektörde kullanım imkânı bulunan bir malzeme olarak görülebilir.

Polikarbon Levhaların Avantajları Nelerdir?

Polikarbon levhaların sağlamış olduğu avantajları en başında darbeye, çizilmeye ve kimyasal maddelere dayanıklı olması gelmektedir. Oldukça şeffaf bir plastik malzeme olmasından dolayı cama çok yakın bir ışık geçirgenliği olan bu madde sayesinde cam yerine yerine kullanılan Polikarboın levhalar çok şık bir görüntü edinilmesini sağlamaktadır.

Uzun ömrü ve ekonomik fiyatları ile Polikarbon levhalar oldukça avantajlı ürünler olarak değerlendirilirken, bunun yanında dış ortam koşullarında etkilenmemeleri, aynı sınıfta yer aldığı malzemelere göre çok daha dayanıklı olmalarından kaynaklanır. Çok yüksek güneş sıcaklıklarına dayanabilmeleri, eğim gereken kullanım alanlarına, kolay uyum sağlayabilmeleri bu maddelerin fazlaca tercih edilmesine neden olan avantajlar arasında sayılabilecek olan durumlardır.

Polikarbon levhanın bir diğer avantajından bahsetmek gerekirse bu malzemenin soğuk büküme uygun olmasından söz edilebilir. Kendisi ile aynı kalınlıkta olan cama göre çok daha hafif olan Polikarbon levhaların avantajları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bu sebeple yüksek kalitede malzemeden üretilmiş olan Polikarbon levhalar pek çok sektörde ve pek çok alanda oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Bu malzemenin bu kadar çok sektörde bu kadar fazla kullanılması zamanla da kullanım oranını doğru orantılı olarak artırmaya devam etmektedir.

5/5 - (1 vote)
polikarbon iletişim