Polikarbon Nedir?

Polikarbon nedir ve polikarbon ne işe yarar gibi sorulara, bu yazımızda cevap bulacağız.

Polikarbon, dayanıklılığı, yüksek ısı ve kimyasal direnci ile bilinen inşaat sektöründe sıkça kullanılan bir plastik türüdür. Genellikle çatı kaplamalarında tercih edilen polikarbon levhalar, güneş ışıklarını geçirme özelliği ile cama benzer. İnşaat sektörü dışında, otomotiv, tıp, elektronik ve diğer birçok alanda da kullanılmaktadır.

Polikarbon Ne Demek?

Polikarbon, genellikle PC kısaltmasıyla bilinen polikarbonat adı verilen bir polimer malzemedir. Polikarbonat, sert, dayanıklı ve hafif bir yapıya sahiptir.

Polikarbon levhaların avantajları arasında darbeye dayanıklılık, çizilmeye direnç, uzun ömür ve ekonomik fiyatlar yer almaktadır. Ayrıca, soğuk bükme özelliği, hafifliği ve şeffaflığı da dikkate değer avantajlardır.

Polikarbon malzemeler genelde birkaç isimle nitelendiriliyor olsa da halk dilinde genel ve Polikarbon olarak bilinmektedir. Polikarbon yanı sıra polikarbonat olarak da bilinen bu malzeme uluslar arası gerçekleşen söylemlerde kısaca PC olarak adlandırılır. Yapılan sözleşmelerde de maddenin cinsi yine bu şekilde belirtilmektedir. Genel amaç için bakıldığında malzeme bakımından oldukça dayanıklı olan Polikarbon çeşitlerine göre güneş ışıklarını geçirmesi nedeniyle cama çok yakın bir malzeme olarak nitelendirilebilir.

Bundan hariç olarak esnek olması sebebiyle de akrilik levhalar arasında yer alan Polikarbon kimyasal dayanıklılığı ve ısı dayanıklılığı oldukça yüksek bir maddedir. Darbeye de oldukça yüksek dayanıklılığı bulunan Polikarbon malzemesi gıdalara uygun olarak üretimlerde yalıtım malzemesi olarak çatı ya da seralarda kullanılabilmektedir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki Polikarbon malzemesi oldukça şeffaf plastik bir malzeme olarak dikkat çeker. Isı geçirgenliği ve yapışkan ürünler ile uyumlu bir şekilde kullanılabilen Polikarbon malzemesi önemli bir arabirim malzemesi olarak görülmektedir.

Polikarbon, inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan bir plastik türüdür. Genellikle çatılarda ve cephelerde birçok ürüne alternatif sağlam, neredeyse kırılmaz bir malzemedir.

Polikarbon son derece dayanıklıdır ve yüksek sıcaklıklara dayanabilir, bu da onu yangınların veya aşırı ısının olduğu inşaat projeleri için mükemmel kılar. Ayrıca hafiftirler, bu da sınırlı alana erişimi olan binaların dış cephelerine kolayca monte edilmelerini sağlar.

Polikarbon Levhalar Nerelerde Kullanılır?

              Polikarbonat levha son yıllarda en çok kullanılan malzemeler arasında yerini almıştır. Günümüzde pek çok sektörde yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bu levhalar özellikle kimyasal ve fiziksel özellikleri sayesinde kullanılmakta olduğu her alanda farklı avantajları kullanıcılarına kazandırmayı başarmaktadır.

Polikarbonat levha malzemeleri günümüzde en fazla inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Genel olarak güneş ışığının ortamlara daha çok gidebilmesi amacıyla çatı kaplamasında kullanılmakta olan Polikarbon levhalar ayrıca ağırlığının çok az olması sayesinde camlara göre daha az bir statik kuvvetin yapının üzerine yüklenmesini sağlamaktadır.

İnşaat sektöründeki kullanım alanı sadece bununla sınırlı olmayan Polikarbon levhalar ısı yalıtımında camlara oranla daha iyi olması sebebiyle camların bulunduğu noktalarda da kullanılmaktadır.

İnşaat sektörünün dışında mimarlık alanlarında da çok yaygın olarak kullanılmakta olan Polikarbonat levha malzemeleri, farklı renk seçeneklerinin bulunuyor olması nedeniyle değişik tasarımlardaki binalarda hoş görüntülere sebep olabilmektedir. Polikarbon levhaları bir diğer kullanım alanları ise araçların ve gözlüklerin camlarıdır.

Kırılma olasılığının oldukça düşük olması ve kırıldığı anda riskli bir durum ortaya çıkarmaması sebebiyle gözlük camlarında bolca kullanılan Polikarbon malzemeler bunun gibi kırılma oranı çok düşük olduğu için araç farlarında da çokça tercih edilmektedir. Kısaca söz etmek gerekirse Polikarbon malzemeler inşaat sektöründe otomotive kadar pek çok farklı sektörde kullanım imkânı bulunan bir malzeme olarak görülebilir.

Polikarbonat levhalar inşaat, otomotiv, tüketici elektroniği, güvenlik ekipmanları ve daha pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzun yıllardır inşaat ve diğer uygulamalarda kullanılan sert, dayanıklı bir plastiktir. Mükemmel yalıtım özelliklerine sahip, darbeye dayanıklı bir malzemedir. Kurşun geçirmez cam üretiminde polikarbonat levhalar kullanılmaktadır ve dünyanın her yerinde birçok yapıda rastlamak mümkündür.

Polikarbonat levha, belirli ihtiyaçlara uyacak şekilde birçok şekle kesilebilen bir plastik türüdür. Güneşten, rüzgardan ve diğer elementlerden koruma sağladığı için genellikle çatı ve cephelerde kullanılır. Çatı ve cephelerde kullanılmasına ek olarak, polikarbonat levha, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok başka uygulamada da bulunabilir:

Polikarbonat aşağıdaki alanlarda kullanılabilir:

Polikarbon Cam Nedir?

Polikarbonat cam (solid polikarbon), kırılmaya dayanıklı camlar, kurşun geçirmez camlar ve gözlükler gibi uygulamalarda yaygın olarak kullanılan termoplastik bir malzemedir.

polikarbon cam nedir

Solid Polikarbonat levhalar, cam malzemesi olarak inşaat sektöründe ve cama alternatif olarak imalat endüstrisinde de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılmaktadır.

Ayrıca gözlük ve vizör gibi koruyucu gözlükler için de kullanılırlar. Polikarbonatlar sadece koruma amaçlı kullanılmazlar; CD/DVD kutuları ve video oyun diskleri gibi elektronik cihazlarda da kullanılırlar.

Solid levhalar camdan daha yüksek darbe dayanımı sağlaması nedeniyle son yıllarda popülaritesi artmıştır. Yüksek darbe dayanımı ve iyi ısı yalıtım özelliklerine sahip güçlü ve dayanıklı bir malzemedir.

Polikarbon Malzeme

Polikarbonat levha, güvenlik gözlükleri, spor malzemeleri ve otomotiv parçaları imalatında kullanılmak üzere levhalar haline getirilmiş bir polikarbonat türüdür. Dünyadaki en çok kullanılan yönlü mühendislik plastiklerinden biridir.

Solid polikarbon levha, kurşun geçirmez cam, kasklar, pencereler ve otomobil camları gibi birçok uygulamada kullanılmıştır. Ayrıca, herhangi bir araba modeline uyacak şekilde farklı şekillerde kolayca kalıplanabildiği için otomotiv endüstrisinde sıklıkla kullanılır. Malzeme aynı zamanda ısıya ve kimyasallara karşı dayanıklıdır, bu da onu araba farları ve arka lambaları için mükemmel kılar.

Polikarbon Levhaların Avantajları Nelerdir?

Polikarbon levhaların sağlamış olduğu avantajları en başında darbeye, çizilmeye ve kimyasal maddelere dayanıklı olması gelmektedir. Oldukça şeffaf bir plastik malzeme olmasından dolayı cama çok yakın bir ışık geçirgenliği olan bu madde sayesinde cam yerine yerine kullanılan Polikarboın levhalar çok şık bir görüntü edinilmesini sağlamaktadır.

Uzun ömrü ve ekonomik fiyatları ile polikarbon levhalar oldukça avantajlı ürünler olarak değerlendirilirken, bunun yanında dış ortam koşullarında etkilenmemeleri, aynı sınıfta yer aldığı malzemelere göre çok daha dayanıklı olmalarından kaynaklanır. Çok yüksek güneş sıcaklıklarına dayanabilmeleri, eğim gereken kullanım alanlarına, kolay uyum sağlayabilmeleri bu maddelerin fazlaca tercih edilmesine neden olan avantajlar arasında sayılabilecek olan durumlardır.

Polikarbon levhanın bir diğer avantajından bahsetmek gerekirse bu malzemenin soğuk büküme uygun olmasından söz edilebilir. Kendisi ile aynı kalınlıkta olan cama göre çok daha hafif olan Polikarbon levhaların avantajları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Bu sebeple yüksek kalitede malzemeden üretilmiş olan Polikarbon levhalar pek çok sektörde ve pek çok alanda oldukça fazla bir şekilde kullanılmaktadır. Bu malzemenin bu kadar çok sektörde bu kadar fazla kullanılması zamanla da kullanım oranını doğru orantılı olarak artırmaya devam etmektedir.

4.9/5 - (14 votes)
İlgili Yazılar
0542 581 8858 WhatsApp